O autorze
Norbert Oruba - ekspert ds. marketingu, publicysta i blogger.

Obecnie Marketing & Advertising Manager w ArcoSport, gdzie dba o promocję marek Nike, adidas i Reebok. Ambasador i New Media Consultant szwajcarskich producentów zegarków Glycine i Aerowatch na terytorium Polski. Wcześniej obejmował stanowisko Marketing Managera i Rzecznika Prasowego największych projektów niemieckiego przedsiębiorstwa Tec-Attack oraz Copywritera w firmie LuxTime.

Autor licznych publikacji, poświęconych tematyce marketingu i PR, które ukazały się m.in. w czasopismach i portalach Marketer+, NowyMarketing, Harvard Business Review Polska, PRoto i MarketingProgress.

Bloguje w serwisie na:Temat oraz INN:Poland i norbertoruba.pl

Ukończył socjologie, politologie i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Norbert Oruba w social mediach:
Facebook
Facebook fanpage
Twitter
LinkedIn
Instagram

Wywiad z Moniką Tomsią, PR Manager w IMM

Monitoring mediów to obecnie jedno z najważniejszych narzędzi dla marketerów. Jak analizować otrzymane dzięki niemu dane oraz na ich podstawie budować przewagę konkurencyjną. Na to i inne pytania odpowiada Monika Tomsia, PR Manager Instytutu Monitorowania Mediów – IMM


Obecnie panuje przeświadczenie, że monitoring mediów jest obowiązkowym narzędziem każdej marki. W jakim stopniu korzystanie z niego przyczynia się do budowania przewagi konkurencyjnej?

Media są wielką bazą wiedzy na temat rynku, branży, klientów, a także na temat własnego wizerunku. Monitoring mediów pozwala odnaleźć się w tym szerokim zbiorze informacji oraz ocenić szanse i zagrożenia komunikacyjne. Kiedy zbierzemy już wszystkie istotne dla marki publikacje w jednym miejscu, warto skorzystać z narzędzi, pomocnych w odpowiednim uporządkowaniu danych i wyciągnięciu wniosków, które wykorzystamy w naszych działaniach pijarowych lub marketingowych.


Wiele firm obserwuje wyniki swojej pracy w mediach, nie zawsze jednak przyglądają się efektom medialnym swojej konkurencji, a takie porównanie jest kluczowe dla marki wyznaczającej swoje biznesowe plany. W tym celu warto skorzystać z ‘mapy benchmarkowej’, czy zestawienia „share of voice” z modułu analitycznego, dzięki czemu unikniemy popełnionych już w naszej branży błędów, czy zaczerpniemy inspiracje do kolejnych działań.

Dzięki analizie monitoringu mediów po pierwsze zobaczymy, nad którymi obszarami powinniśmy popracować, by dogonić konkurencję. Po drugie dzięki porównaniom benchmarkowym możemy pokazać efekty naszej pracy w konkretnych obszarach: wysokie interakcje w social media, pozytywny odbiór opiniotwórczych blogerów, szeroki zasięg publikacji w prasie, czy liczne wywiady w telewizji potwierdzające np. ekspercki wizerunek firmy.


Budowanie przewagi konkurencyjnej zazwyczaj składa się z krótkofalowych i długofalowych etapów, w których przypadku monitoring mediów lepiej się spisuje?

Monitoring mediów jest przykładem narzędzia, które może być wykorzystywane z powodzeniem w obu przypadkach. Zastosowanie jego funkcji zarówno przy działaniach krótko- i długofalowych pozwoli nam uzyskać optymalny efekt komunikacyjny. Włączając monitoring hasła naszej bieżącej kampanii uzyskamy informacje dotyczące konkretnego zamkniętego w danym czasie projektu. Natomiast jeśli planujemy kolejną jego edycję lub szukamy nowych inspiracji, warto obserwować media już wcześniej. Zyskamy wtedy między innymi dane o potencjale dyskusji na wybrany przez nas temat w sieci, czy poznamy trendy wyznaczane przez media klasyczne, dzięki temu nasza strategia będzie miała solidne oparcie w zapotrzebowaniach dziennikarzy i internautów.

Z minuty na minutę w social mediach pojawia się tysiące wpisów i miliony interakcji. To ważne by w tym ogromie publikacji za pomocą monitoringu kontrolować przydatne dla naszej działalności treści. Jednego dnia będziemy mogli zareagować na kłopotliwy wpis, który może stać się początkiem sytuacji kryzysowej, a drugiego odnajdziemy aktywnych autorów publikacji, z którymi będziemy mogli zbudować wspólnie komunikację długofalową.

Czy firmy traktują dane i informacje uzyskane przy pomocy narzędzia do monitorowania mediów jako jedne z ważniejszych w procesie budowania strategii komunikacji?

Mimo podkreślanej przez ekspertów wagi korzystania z profesjonalnych wskaźników efektywności w działaniach marketingowych i PR – rośnie odsetek firm, które ich nie stosują – zgodnie z raportem PMR Research i ComPress Publishing*. Wynika z niego, że w 2015 roku 71% zbadanych firm nie mierzyło rezultatów swoich działań. Dlatego postanowiliśmy wydać poradnik „Media 360 – od analityki do sprzedaży” na temat korzystania z danych pozyskiwanych za pomocą monitoringu mediów. Chcieliśmy przypomnieć osobom zajmującym się komunikacją, że ilościowa i jakościowa analiza dużych zasobów danych pochodzących z mediów jest bardzo ważnym i stosunkowo tanim uzupełnieniem badań rynkowych, czy klasycznych analiz marketingowych.

Co najważniejsze monitoring mediów ma wiele zastosowań, które mogą bardzo ułatwić pracę. Za jego pomocą zgromadzimy dane o naszych potencjalnych klientach, zareagujemy na wpis niezadowolonego użytkownika naszej usługi, utrzymamy pozytywną relację ze stałym klientem lub pozyskamy nowego znajdziemy naszych liderów opinii etc.

Obecnie trudno znaleźć osobę w branży marketingowej, która nie ma jej w swojej biblioteczce książki „Media 360 – od analityki do sprzedaży” autorstwa Magdaleny Tokaj, Łukasza Jadasia i Anny Sanowskiej. Czy eksperci pracujący w Instytucie Monitorowania Mediów planują w wydanie kolejnej książki?

Na razie zrealizowaliśmy drugie wydanie poradnika w odpowiedzi na szerokie zainteresowanie książką. Zachęcamy tych, którzy wolą papier od e-book’a, by zgłaszali się do nas po wersję drukowaną, najlepiej za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku. Zbieramy także wszelkie opinie, sugestie i uwagi dotyczące treści, poruszonych przez nas obszarów tematycznych. Uważnie przyglądamy się temu, co dzieje się w sferze komunikacji, gromadzimy inspiracje i pomysły, co w przyszłym roku być może znowu zaowocuje kolejną książką.

Dokonując szybkiego przeglądu narzędzi przeznaczonych do monitorowania mediów zauważam, że narzędzie oferowane przez IMM jest bardzo rozbudowane. Załóżmy, że firma chce stać się branżowym liderem i w drodze na szczyt będzie się wspierać narzędziem IMM. Czy IMM w tym przypadku może zaoferować tej firmie więcej niż konkurencja?

IMM wyróżnia się przede wszystkim rozbudowanym modułem analitycznym, do którego dostęp gwarantujemy każdemu klientowi wybierającemu nasz monitoring mediów w dowolnym zakresie. Liczne porównania dotyczące m.in. interakcji w social mediach (komentarze, udostępnienia, polubienia), udziału publikacji na tle konkurencyjnych marek, danych zasięgu, AVE, najbardziej angażujących autorów i źródeł publikacji, ułatwiają pracę na zmonitorowanej bazie publikacji ze wszystkich typów mediów: portali internetowych, social mediów, prasy, radia i telewizji. Dla tych marek, czy osób, które zainteresowane są wyłącznie monitoringiem sieci, przewidzieliśmy narzędzie ami, które zapewnia nielimitowaną liczbę słów kluczowych. Co istotne, monitorowane słowa kluczowe są automatycznie odmieniane, a wyniki są aktualizowane na bieżąco niezależnie od tego, który pakiet wybrał klient. Oferujemy także monitoring reklam w aplikacji admonit oraz usługę biura prasowego MediaContact wraz z obszerną bazą dziennikarzy.

*Raport PMR Research i ComPress Publishing „Działania marketingowe i PR w polskich firmach 2015”
Trwa ładowanie komentarzy...